PROJEKT "Živjeti zdravo"

Autor: Administrator , 28. 6. 2018.

Učenici prvih i trećih razreda koji pohađaju produženi boravak sudjelovali su u eTwinning projektu Živjeti zdravo. Aktivnosti smo započeli u listopadu 2017.godine, a završili u lipnju 2018. Cilj projekta bio je promicati zdrav način života, tjelesnu aktivnost, brigu o sebi, ali i o okolišu.
Svjesni smo da je današnji način života itekako drugačiji te je sve postalo puno brže pa samim time i prehrana. Vrijeme se provodi u zatvorenom prostoru uz računala i igrice, a vrlo malo vani, u prirodi stoga je ovakav projekt koji djeci nudi alternativu od vrlo velike važnosti. Učenici su tijekom školske godine aktivno sudjelovali u radionicama spravljanja zdravih napitaka od sezonskog voća i povrća, kolača, grickalica, vježbali su i upoznali se s elementima pilatesa i yoge, izrađivali su hranilice za ptice od masti i sjemenki, obilježili su dan Down sindroma rasparivši svoje čarape, naučili su se suosjećanju, empatiji te toleranciji, obilježili su Dan planeta Zemlje, Majčin dan, Dan očeva, sudjelovali su u školskom prokektu Picasso gdje su svoje fotografije koristili kao kolaž te su izrađivali svoje autoportrete u stilu kubizma. Svakodnevno su odvajali otpad (papir, plastika), čistili su školsko dvorište od papirića i smeća, boravili su na svježem zraku u školskom dvorištu, trčali su, igrali gumi gumi, košarku, nogomet, graničar, lovice, štafetno trčanje, čitali su slikovnice koje uče pozitivnim osobinama kao npr. Medo i strpljivost, učili su o životinjskim svjetovima gledajući dokumentarne filmove. Puno smo razgovarali, raspravljali te naučili ponešto jedni od drugih. Projektne aktivnosti dovele su do mijenjanja starih navika te su učenici poprimili nove, zdravije dnevne rutine što je uočeno u izboru doručka. Učenici su utjecali i na svoje ukućane jer su počeli donositi doručak i užinu spravljenu kod kuće, a ne iz pekarnice.