Preporuke za upis djece s teškoćama i/ili spektrom autizma

Autor: Lea Liović, 13. 4. 2021.

Poštovani roditelji,

s obzirom da je naša škola jedna od dvije osnovne škole na području Grada koja ima mogućnost školovanja učenika s teškoćama po modelu integracije te na činjenicu da su trenutno aktualni pregledi za upis u prvi razred, ukoliko imate dijete s autizom ili dijete sa drugim složenijim teškoćama - molimo Vas radi interesa i dobrobiti vlastitog djeteta - pročitajte tekst u nastavku koji je preporuka nadležnog Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje.

Ostale članove Školskih povjerenstava molimo da odluku o tome koju će školu dijete upisati (ukoliko se radi o određenoj teškoći i/ili autizmu) prepuste nadležnom Stručnom povjerenstvu Upravnog odjela Osječko-baranjske županije čiji su članovi i suradnici naše škole: Mirta Zovko, edukacijski rehabilitaotor i Lea Liović, magistra pedagogije.

Unaprijed zahvaljujemo!

U tijeku su pregledi djece za upis u prvi razred osnovne škole.

Molimo da se u slučaju kada kod djeteta postoji teškoća iz spektra autizma pridržavate sljedećih preporuka:

1.       Ukoliko postoji sumnja na poremećaj iz spektra autizma, nužno je obaviti specijalistički pregled i pribaviti ADOS 2 nalaz.

2.       Ukoliko se potvrdi da dijete ima teškoću iz spektra autizma, a Stručno povjerenstvo škole procjeni da dijete (s obzirom na funkcionalne sposobnosti ili zbog drugih teškoća) ne može započeti školovanje u redovitoj školi, Stručno povjerenstvo treba predložiti školovanje u školi koja ima posebne uvjete odgoja i obrazovanja. Napominjemo da je najprimjerenija takva škola Centar za autizam u Osijeku. Budući da se radi o relativno novoosnovanoj školskoj ustanovi i da postoji suzdržanost roditelja prema toj školi, molimo Stručna povjerenstva škola da komuniciraju sa roditeljima na način da im objasne da se radi o kvalitetnoj školi koja se neprestano unapređuje i koja može pružiti najprimjereniji oblik školovanja za njihovo dijete. Također, mogu ih uputiti da posjete centar i razgovaraju sa ravnateljem. Svakako treba izbjegavati prijedlog školovanja takve djece u Centru „Ivan Štark“ jer se time opterećuju kapaciteti nužni za školovanje djece s drugim vrstama teškoća.

3.Ukoliko roditelji djeteta s autizmom i nakon konzultacija s povjerenstvom škole zatraže da se dijete upiše u Centar „Ivan Štark“, preporučujemo da prijedlog Stručnog povjerenstva škole bude „školovanje u školi koja ima posebne uvjete odgoja i obrazovanja“ (bez konkretnog navođenja školske ustanove), a konačnu odluku o tome u kojoj školi će dijete započeti školovanje će donijeti Stručno povjerenstvo Upravnog odjela za obrazovanje OBŽ.

Zahvaljujem svima na suradnji i razumijevanju, u slučaju potrebe za dodatna pojašnjenja i upute slobodno kontaktirajte na tel. 221 624.

Tihomir Štefančić, viši stručni suradnik za pravna pitanja Upravnog odjela za obrazovanje