Obilježili smo Međunarodni dan slijepih - Dan bijelog štapa!

Autor: Administrator , 19. 10. 2018.

Dana 15. listopada učenici 3.b razreda, u pratnji učiteljice Sanje Tomas i pedagoginje Lee Liović, obilježili su Međunarodni dan slijepih – Dan bijelog štapa, sudjelovanjem na jedinstvenoj manifestaciji „Prošetajmo zajedno“ koja prerasta u tradiciju u našem Gradu.

Sudjelovanje na ovakvim događajima za djecu ima višestruko značenje jer oni doista na iskustveni način uče. Svaki sudionik je dobio crni povez preko očiju te je zadatak bio prošetati kroz samo nekoliko ulica grada Osijeka te na taj način iskusiti teškoću s kojom se svakodnevno susreću slijepe osobe. Kod učenika se na taj način razvija empatija, tolerancija te uvažavanje različitosti. Slijepe osobe najviše ističu da se najteže nose samo sa „barijerama“ koje su u glavama ljudi, ne toliko sa fizičkim preprekama. Zato je velika važnost na odgoju i obrazovanju na odgojnim ustanovama, kako bi djecu odgajali u duhu empatičnosti, pozitivne afirmacije, i prihvaćanja svih različitosti te uvažavanja teškoća.

Značenje „bijelog štapa“

Međunarodni dan bijelog štapa obilježava se još od 1964. godine kada ga je proglasio predsjednik SAD-a Lyndon Johnson, a Hrvatska se obilježavanju priključila 1996. godine. Bijeli štap je zaštitni znak slijepih u sve gušćem prometu, ali i pomagalo koje slijepima omogućava samostalno kretanje. Da bi štap stvarno bio pomagalo, slijepa osoba mora proći obuku njegova korištenja, naučiti osnovna prometna pravila i konfiguraciju terena kojim će se kretati.
Bijeli štap nije samo sredstvo za postizanje samostalnosti, već i simbol slijepih građana. Danom bijeloga štapa kojim se odaje počast dostignućima slijepih i slabovidnih, daje se priznanje slijepima na sve snažnijem duhu neovisnosti i odlučnosti za samopouzdan i dostojanstven život.

Već petu godinu za redom, Športska udruga slijepih „Svjetlost“ u suradnji s Volonterskim centrom Tenja, DVD Tenja, Gradskim društvom Crvenog križa Osijek i Odjelom prevencije Policijske uprave osječko-baranjske, organizirala je obilježavanje 15. listopada, Međunarodnog dana bijelog štapa. Cilj ove akcije u kojoj je više stotina učenika osječkih osnovnih škola i građana Osijeka s povezom preko očiju iskusilo kretanje slijepih osoba,  bio je senzibilizirati javnost za potrebe slijepih. (preuzeto sa stranica Hrvatskog crvenog križa).

« Ožujak 2024 »