eTwinning projekt „Clean water“

Škole partneri: 13 škola iz Hrvatske, Turske, Slovačke, Poljske, Rumunjske, Litve, Grčke, Španjolske i Bosne i Hercegovine

Ciljevi projekta su:

-prikupiti i obraditi informacije o tome odakle dolazi voda za piće, kako se pročišćava, zašto je neophodna za život, kao i njen utjecaj na zdravlje ljudi, životinja i razvoj biljaka.

– provoditi pokuse i aktivnosti kako bi pomogli u razumijevanju pitanja vezanih uz onečišćenje vode.

– naučiti uzroke i posljedice onečišćenja vode te načine prevencije tih problema.

– sudjelovati u akcijama zaštite lokalnih vodnih tijela, kao što je organiziranje aktivnosti čišćenja lokalnih vodnih tijela poput riječnih obala, ribnjaka, jezera i plaža u suradnji s roditeljima.

– razvijati timski rad i vještine kreativnog rješavanja problema.

– razvijati istraživačke vještine i sposobnost prezentiranja nalaza.

– učiti o sigurnosti na internetu i zaštiti autorskih prava.

– koristiti ICT alate za online sastanke i suradnju.

– obogatiti svoj rječnik engleskog jezika.

Proces rada:

  • Upoznavanje s partnerima – zajednički dogovor i podjela zadataka.
  • Grafički prikaz istraživačkih problema vezanih uz vodu – ideje učenika.
  • Pokusi i praktične aktivnosti.
  • Priprema i razvoj obrazovnih materijala, uključujući umjetničke aktivnosti.
  • Igre, aktivnosti, kodiranje i programiranje jednostavnih aplikacija u suradnji s partnerima.
  • Terenski obilasci: do rijeke, jezera, mora, vodovoda, postrojenja za pročišćavanje otpadnih voda itd.
  • Razvoj STEAM aktivnosti – ideje učenika.
  • Akcija “Čišćenje” – u suradnji s roditeljima.
  • Evaluacija i sažetak projekta – zajednički online sastanak, prezentacija razvijenih rezultata.

Autorica teksta: Tatjana Kristek

Početne aktivnosti

Prva upoznavanja učenika partnerskih škola su se počela odvijati  kroz prezentacije škola na Twinspace u kojim su partneri predstavljali osnovne podatke o svojim školama i predstavljanje projekta na web stranici škole.

Prvi dva online susreta učitelja održana su 16. i 19. rujna 2024. godine. Učitelji su se kratko upoznali i dogovorili tijek provođenja aktivnosti. S obzirom na tehničke poteškoće 1. dan tri dana kasnije održan je i 2. susret.

Nakon toga u listopadu su nastavljeni međusobni online susreti, a 6.b razred je imao priliku  9. listopada 2024. godine upoznati male Poljake, učenike 2. razreda iz mjesta Rostarzewo. Učenici su se predstavili jedni drugima, a na kraju su nam poljski učenici i otpjevali kratku pjesmicu na poljskom jeziku, a mi smo njih učili pozdraviti na hrvatskom jeziku.

Autorica teksta i materijala: Tatjana Kristek

Nakon toga uslijedilo je nekoliko aktivnosti u kojima su učenici trebali pokazati svoju kreativnost:

  1. Izrada loga i izbor za logo projekta – naši su učenici marljivo kreirali logo projekta, neki koristeći digitalne alate i platforme poput Canve, Adobea, dok su neki još uvijek skloniji klasičnom crtanju i bojanju. Svi su uradci objavljeni  na stranici https://dotstorming.com/b/66dc1d14aa33ca130e276035 te je obavljeno online glasovanje na kojem je logom projekta s najviše glasova pobijedio logo naše učenice Lucije Kurtović iz 6.b razreda.

  • Učenici 6.b su na nastavi matematike s učiteljicom Marijom Brnatović sudjelovali u aktivnostima kodiranja te su osvojili certifikat.

Autorica teksta: Tatjana Kristek

Aktivnosti u 2. polugodištu

Projektne aktivnosti su nastavljene izradom kalendara za 2025. godinu. Naime svaka škola partner je trebala osmisliti jednu stranicu kalendara, a naši su učenici 6.b razreda bili inspirirani kapljicom vode i nacrtali vrlo zanimljive crteže. Svi su predstavljeni u kalendaru koji možete pogledati ovdje Calendar.

Igrali smo ekološke igrice i osmišljavali vlastite, a rezultat je objedinjen u e knjizi naslova: Water missions games and tasks for young ecologists. I sami možete isprobati neke od igara na linku https://app.bookcreator.com/library/-MmE5kJNl7RIaVqycMuw/IgauaYZxE7VPZVuWfUsbPl76Yv43/gUt9TglbTTaj7-IKwIuvbw/6SQgaQpoRNW1ifZty_j90g.

Najljepši učiteljski poster – i učitelji su trebali kreirati postere te je učiteljica Tatjana Kristek izradila ovaj poster, a glasovanje se provodilo pomoću https://dotstorming.com/b/66dc19ccaa33ca130e275ff9

Učenici 8.a razreda su izrađivali video pomoću umjetne inteligencije. Slogan koji smo trebali „oživjeti“ glasio je:  Water today, gone tomorrow? Save water, change the future.

Evo videa naših učenika: Fran https://youtu.be/QS9b7r6Ni3Q, Maša https://youtube.com/shorts/6EmBBF0aWbc i Nika https://youtube.com/shorts/URqBr4_dwfg

U veljači je održan još jedan online susret učenika s učenicima iz Grčke i  iz Litve u tijeku kojeg su učenici razmjenjivali svoja iskustva rada na projektu. Zaključiti se može da su i jedni i drugi uživali u kreativnim zadacima i da im se najviše svidjeli pokusi. Učenici iz Grčke škole predstavili su svoj mjerač padalina od recikliranih boca.

Povodom svjetskog dana voda koji se obilježava svake godine 22. ožujka uredili smo pano u razredu i posvetili ga temi očuvanja pitke vode. A kako su naši prijatelji bili umjetnički inspirirani na temu vode pogledajte u galeriji: https://www.canva.com/design/DAGRyybCDtc/l-qCMjDu6IP_seoc3_zwnA/edit

Na kraju projekta s učenicima smo posjetili gradsku tvrtku  „Vodovod Osijek“ koja se bavi distribucijom pitke vode do krajnjeg potrošača. Kemijski tehnolozi su naše učenike proveli po cijelom pogonu tvrtke te su im pojasnili cijeli proces kako voda dolazi od izvora do pogona za pročišćavanje, kako se  voda pročišćava od teških metala i drugi toksina koji se u vodi nalaze  te kako dolazi u naša kućanstva. Odgovorili su i na mnoga pitanja vezano za moguće teškoće u opskrbi, prijeti li nam zaista nestašica vode, koje su opasnosti za djelatnike i sl.

Evaluacija projekta – nakon svih provedenih aktivnosti učenici i učitelji su ispunjavali i Google Form obrazac zadovoljstva te smo dobili vrlo visoke ocjene.

https://drive.google.com/file/d/1zwWrcUEOmzR7UXi0tZT5ZWRYHN7Ax31s/view?usp=sharing rezultati učitelja mogu se pronaći na sljedećem linku

Učenici su ovaj projekt ocijenili vrlo uspješnim:

Na kraju, učenici su zaslužili i svoje šarene certifikate, a znanje i iskustva koje su stekli pomoći će im zasigurno u nastavku obrazovanja i donošenju budućih odluka. Ekološki svjesniji koračat će sigurnije ovom našom lijepom Zemljom.

Autorica teksta i materijala: Tatjana Kristek

Učenici šestih razreda u eTwinning projektu Clear Water

Tijekom školske godine učenici šestih razreda aktivno su sudjelovali u međunarodnom eTwinning projektu Clear Water, kojem je cilj bio podići svijest o važnosti očuvanja vode i potaknuti učenike na kreativno i istraživačko izražavanje kroz razne zadatke.

Projekt je započeo s natječajem za logo projekta, u kojem su učenici izrađivali prijedloge za službeni logo projekta. Uz mnogo mašte i truda, nastali su zanimljivi i originalni radovi, a najbolji su sudjelovali u online glasanju zajedno s radovima učenika iz partnerskih škola diljem Europe.

Učenici su također zajednički sudjelovali u pisanju digitalne e- knjige o putovanju kapljice vode, prateći njezin put kroz prirodni ciklus – od oblaka, preko rijeka i mora, do slavina u našim domovima. Svaki partner pridonio je jednim dijelom priče, a učenici su uz tekstove dodavali ilustracije i fotografije. “The Journey of a Drop of Water” – Free stories online. Create books for kids | StoryJumper

U sklopu art galerije i izložbe plakata, učenici su oslikavali važnost čiste vode za život ljudi, biljaka i životinja. Radovi su izražavali i osobni odnos prema prirodi i ekološkoj odgovornosti, a izloženi su i u hodnicima škole kao poticaj i drugim učenicima. CLEAN water?

Jedan od kreativnijih zadataka bio je dizajniranje kalendara za 2025. godinu, u kojem je svaki mjesec predstavljen kroz tematski crtež. Kalendar je izrađen digitalno i podijeljen svim partnerima u projektu. Blue and White Clean Water Calendar

Učenici su se okušali i u izradi vlastite online eko igrice, koristeći digitalne alate poput Scratcha i Wordwalla. Igre su sadržavale edukativne kvizove, zadatke sortiranja otpada i virtualne avanture spašavanja rijeka i mora. Book Creator | Water Missions: Games and Tasks for Young Ecologists

Ovaj projekt učenicima je omogućio da uče kroz suradnju, igru i kreativno izražavanje, ali i da razviju osjećaj odgovornosti prema okolišu i važnosti očuvanja vode kao najdragocjenijeg resursa.

Autor teksta: Ivona Vavra

Posjet učenika 6. a i b razreda Hrvatskim vodama i uzorkovanje vode iz rijeke Drave

Učenici šestih razreda naše škole imali su priliku u studenom 2024.g. posjetiti Hrvatske vode u sklopu eTwinning projekta Clear Water i terenske nastave iz prirode i društva. Cilj posjeta bio je bolje razumjeti važnost očuvanja voda te se upoznati s radom ove važne institucije koja se brine za upravljanje vodnim bogatstvima Republike Hrvatske.

Tijekom obilaska, učenici su sudjelovali u zanimljivom edukativnom programu koji je uključivao predavanja i prezentacije. Stručnjaci iz Hrvatskih voda govorili su o kruženju vode u prirodi, zaštiti vodnih resursa, obrani od poplava te ulozi svakog pojedinca u očuvanju okoliša.

Djeca su s velikim zanimanjem postavljala pitanja, a kroz zabavne kvizove i igre dodatno su učvrstila svoje znanje o vodi i njezinu značaju za život. Na kraju posjeta, svaki je učenik dobio edukativni materijal kao uspomenu na ovaj poučan dan.

U sklopu projekta proveli smo terensko uzorkovanje vode iz rijeke Drave te proveli niz mjerenja i analiza kako bi ispitali njezina osnovna svojstva.

Učenici su prikupili uzorke vode te mikroskopirali, mjerili temperaturu, boju i prozirnost vode. Uz pomoć lakmus papirića i pH metra ispitali su kiselost vode, a jednostavnim kućnim testovima provjerili su prisutnost otopljenih tvari poput nitrata i fosfata. Rezultate su bilježili na radne listiće iz kojih smo na završetku ispitivanja zaključili da je rijeka Drava umjereno čista voda.

Cilj ovog istraživanja bio je razviti ekološku svijest učenika i potaknuti ih na promišljanje o važnosti očuvanja čistoće rijeka i vode općenito.

Ovo iskustvo učenicima je pružilo priliku da znanje iz učionice primijene u stvarnom životu, razviju istraživačke vještine i nauče koliko je važno brinuti se za naše prirodne resurse.

Autor teksta: Ivona Vavra

Skip to content