Dan planeta zemlje

Autor: Anita Račman, 23. 4. 2021.

Međunarodni Dan planeta Zemlje obilježava se svake godine na isti datum - 22. travnja u više od 150 zemalja svijeta. Sve je počelo prije pedesetak godina u Sjedinjenim Američkim Državama, kada su organizirane masovne demonstracije za zaštitu okoliša. Ideja o tom danu prvi je put predstavljena na konferenciji UNESCO-a 1969. godine te je iste godine dizajnirana i Zastava Zemlje. Dan planeta Zemlje službeno se obilježava od 1992. godine, a u Hrvatskoj od 1990. godine. To je dan kada bi se svatko od nas trebao zamisliti i zapitati: Što ja mogu učiniti za spas Zemlje? Kako mogu pridonijeti tome da naš planet – naš jedini dom – spasimo od onečišćenja i uništenja te ga očuvamo za sebe, svoju djecu i one koji dolaze poslije nas? Zemlja može bez nas, ali mi bez nje ne možemo. Hoćemo li naš dom čuvati ili ne ovisi o nama samima. Što ja mogu učiniti?

• Plastične vrećice zamijeni platnenima.

• Uvijek zatvori vodu kada pereš zube.

• Ugasi svjetlo ako izlaziš iz prostorije.

• Izbjegavaj plastične tanjure, čaše, posude i pribor za jelo, upotrebljavaj one obične koji se peru.

• Umjesto papirnatih ručnika upotrijebi kuhinjske krpe.

• Razvrstavaj otpad i odlaži ga u predviđene kontejnere.

• Posadi stablo ili uzgajaj kućne biljke.

• Zamijeni stare žarulje LED žaruljama.

• Izaberi bicikl (umjesto automobila).

• Doniraj staru odjeću i stvari (ne bacaj). I učenici naše škole obilježili su ovaj važan datum.

Učenici 1. a razreda izradili su cvjetove od papira za našu planetu reciklirajući različite materijale. Također, u dvorištu škole ispisali su natpis „22. 4. Dan planeta Zemlje“ pomoću onoga što su pronašli u prirodi - grančica, maslačaka, tratinčica, djeteline i trave. S obzirom da su sadili biljke pod nastavom Prirode i društva, odlučili su već izrasle biljke presaditi u dvorištu škole i zabaviti se vrtlarenjem uz pomoć i upute učiteljice Kristine Gradištanac. Bilo je tu graha, suncokreta, pšenice, soje, paprike… Pri tome su im svakako najzanimljivije bile gliste koje su pronašli obrađujući zemlju. Na kraju su zamislili kako bi naša planeta izgledala ako se brinemo o njoj, a kako ako ju zanemarimo te isto nacrtali.

Galeriju slika možete vidjeti klikom na opširnije.
Video koji su izradili učenici 6. razreda i geografi pogledajte u nastavku.

« Svibanj 2024 »