Projekt Naša mala knjižnica

Autor: Kristina Novak, 14. 6. 2023.

Ove školske godine učenici 1. i 2. razreda produženog boravka sudjelovali su u projektu Naše male knjižnice - čitanju izabranih književnih djela za djecu, razgovoru i rješavanju zadataka u kreativnim knjižicama (radnim bilježnicama projekta) u svrhu poticanja čitanja. Prije čitanja svake knjige učenici su se upoznali s posebnostima svake pojedine zemlje iz koje su dolazile odabrane knjige te izradili pano s navedenim posebnostima i zanimljivostima. Pobliže su upoznali Litvu, Hrvatsku, Finsku, Sloveniju i Belgiju.

Prvo su čitali zbirku priča Kęstutisa Kasparavičiusa "Božić je! Božić" i razgovarali o piščevoj rodnoj zemlji Litvi te saznali na koji način razne životinje slave Božić.

Zatim je uslijedilo čitanje zbirke priča Grigora Viteza "O zecu koji se volio smijati" - priče "O zecu koji se volio smijati", "Priča o Suncu, koju je Bodo po svoj prilici izmislio" te "Olovka iz sna" i razgovor o piščevoj rodnoj zemlji Hrvatskoj te izrada štapnih lutki za igru uloga i nagradnog zadatka - kovčega s pripadajućim naljepnicama. Učenici drugih razreda izradili su i Sunčev sustav te razgovarali o svemiru, planetama i zvijezdama.

Izrada kovčega:

Sunčev sustav:

Sljedeće je bilo čitanje stripa Aino Havukainen i Samija Toivonena "Tiko i Piko u vlaku" pri čemu su učenici razgovarali o stripu i pripremama za putovanje, o tome kako pripremiti prtljagu za put, a uslijedio je i ples Vlakić. Izrađivali su vlastite modele lokomotive i vagona od papira, kartona, rolica papira i kolaža.

Zatim je uslijedilo čitanje još jednog stripa i to Majde Koren "Inspektor Joso". Učenici su vježbali čitanje te razgovarali o krađi i posljedicama krađe te se okušali i u izradi vlastitog stripa za nagradni natječaj projekta.

Naši stripovi:

Priča Sinikke i Tiine Nopole "Slamka, Šlapica i vragolasta školarka" te ilustrirana priča Stefana Boonena "Kamp Bravo" bile su posljednje dvije knjige projekta. Učenici su razgovarali o njima te rješavali zadatke u kreativnim knjižicama projekta.

Rješavanje zadataka u radnoj bilježnici projekta:

« Svibanj 2024 »