Projekt: "Afrika" 30. 1. 2009.

Autor: Administrator , 13. 5. 2007.

Dođite i vidite što smo priredili:

Projekt - škole za Afriku

U siječnju smo završili projekt škole za Afriku. Ovim projektom priključili smo se velikoj inicijativi Unicef-a koji zajedno sa zakladom Nelson Mendela i hamburškim društvom za promoviranje demokracije i međunarodnog prava u svijetu prikuplja sredstva kako bismo djeci Afrike omogućili pristup obrazovanju i time im dali priliku za iskorak iz začaranog kruga siromaštva.

Temeljno pravo svakog djeteta je pravo na obrazovanje. To pravo je za većinu afričke djece neostvarivo. Zato je Unicef i pokrenio ovu akciju. Zato se Hrvatska, ured Unicef-a za Hrvatsku priključio provedbi projekta škole za Afriku. U projektu prikupljamo sredstva za Ruandu, zemlju afričkog kontineta koja još trpi posljedice rata iz 1994 godine (a mi znamo što je rat). Stoga smo ponosni što će hrvatski učenici, učenici ove škole, roditelji i učitelji sudjelovanjem u ovom projektu dati nadu za bolju budućnost do koje se dolazi samo jednim putem - obrazovanjem.

U projekt smo se uključili u listopadu prošle godine. Različitim sadržajima, akcijama, u djeci smo poticali ideju o njihovoj ulozi u izgradnji boljeg svijeta. Na satima razredne zajednice razgovarali smo o Konvenciji o pravima djeteta, čitali priče koje prikazuju život djece u Ruandi, gledali film o afričkoj djeci, tražili informacije o Unicef-u, organizirali radionice.

Najveća radost bile su akcije u kojima su skupljali sredstva za pomoć. Akcije su provodili svi učenici škole uz veliku podršku roditelja. U listopadu 2008.g. učenici 7.a uključili su rodbinu, prijatelje, susjede te prikupili sredstva. 7.b organizirao je prodaju slastica. 4.a i b, 2.a i b dio sredstava prikupljenih za dan jabuka izdvaja za projekt. 3.b u studenome organizira teatar sjena u knjižari nova, 7.a organizira sajam u školi. U prosincu organiziramo Božićni koncert. Prihod od ulaznica, prodaje kolača, čestitaka uplaćujemo na račun Unicef – a. 2.a i b organizira lutkarsku predstavu.

Svi razredi tijekom ovih nekoliko mjeseci štede u razrednim blagajnama te smo do danas prikupili i isplatili 9. 090,00 kuna. Ponosni smo na našu aktivnost.

U prezentaciji projekta 30. siječnja sudjelovale su:

Časne sestre Ignacija i Natalija koje su provele dio svoga života radeći kao misionarke u Africi.

Drugi dio prezentacije sadržavao je priču o Ruandi, Africi, stihove o ljubavi, informacije o zaraznim bolestima Afrike (4.razredi, geografi, engleska skupina, recitatori, biolozi).

Vjerujemo da smo projektom pomogli izgraditi jednu školu, pomogli jednom razredu, kupili nešto pribora, omogućili ljepše djetinjstvo.

A mi? Jesmo li shvatili da je obrazovanje važno za njihov i naš život? Jesmo li se dobro osjećali zbog doprinosa u provođenju projekta? Ako jesmo, bili smo uspješni! Ako baš i nismo ponovimo ga opet!!!

« Svibanj 2024 »