eTwinning projekt Think positive - feel positive

Učenici 5. b razreda uključeni su u ovaj eTwinning projekt koji treba pomoći učenicima da steknu cjeloživotne vještine u kreativnom i pozitivnom okruženju unutar i izvan učionice. Ciljevi projekta su razvijati kreativnost, prezentaciju i suradničke vještine; razvijati pozitivan način razmišljanja; misliti i činiti pozitivne stvari.

Planirano je da projekt traje 6 mjeseci, od listopada 2023. do ožujka 2024. godine. Složeni zadatci koji nastaju tijekom projekta povezani su s nacionalnim kurikulumima kao posrednim ciljevima za postizanje dugoročnih standardnih ishoda ciljnih predmeta. Različiti zadatci obavljaju se interdisciplinarno (engleski jezik, građanski odgoj, umjetnost, IKT, biologija, TZK...). Teme iz predmetnih kurikuluma odgovaraju projektnim aktivnostima (npr. Školski život, Tinejdžersko volontiranje, Proslava rođendana/praznika, Zdrave navike, Svakodnevni poslovi, Slobodno vrijeme, Sport...). Učenici izrađuju razne vrste plakata, e-knjiga, e-dnevnika, sudjeluju u donošenju odluka, pomažu učitelju u stvaranju pozitivne atmosfere, pružajući vršnjačku i samoprocjenu i zabavne povratne informacije.

Do sada su provedene sljedeće projektne aktivnosti:

1. Izrada Loga te odabir loga projekta putem aplikacije GoogleForms

Pobjednički logo je rad učenice naše škole Lucije Kurtović, 5. b

2. Predstavljanje učitelja i učenika na platformi PADLET

3. Kreiranje i igranje digitalnih igara

U studenom smo razvijali timski duh igrajući igre koje su kreirali drugi učenici, a i naši su se učenici okušali u stvaranju poučnih igrica u aplikaciji http://learningapps.org/ te su kreirali igrice u kojima poučavaju o Republici Hrvatskoj (specijaliteti, znamenitosti, poznate osobe i dr.). Također, igrali smo različite društvene igre u razredu i naravno pri tome smo se družili i dobro zabavili te naravno naučili ponešto novo.

4. Vježbanje zahvalnosti

U prosincu smo razgovarali o stvarima i osobama koje su nam važne u životu te smo vježbali zahvalnost. Učenici su u alatu Canva izrađivali svoje mini-postere zahvalnosti, a partnerske škole su podijelile rezultate na platformi eTwinning.

5. Secret Santa

Za Božić smo u razredu organizirali "tajnog prijatelja" te su učenici na početku mjeseca izvlačili imena učenika prema kojima su se taj mjesec trebali ophoditi s posebnom pažnjom, pomagati si međusobno i upoznati se bolje. Sve je završilo razmjenom sitnih darova uoči Božića.

6. Prvi online susret učenika održan je 31. siječnja 2024. godine putem ZOOM-a na temu "Favourite Holidays and Special Days" te su se učenici imali priliku družiti i upoznavati više od puna dva sata. Učenicima 5. b razreda ovo je bilo prvo ovakvo iskustvo i uživali su u ovoj aktivnosti.

Nastavak aktivnosti u 2. polugodištu

Učitelji uključeni u projekt su na platformi Padlet LINK dijelili svoja iskustva i primjere dobre prakse.

20. ožujka je održan drugi online susret putem platforme Zoom na kojem je tema susreta bila „Growth of mindset“. Učenici gruzijske škole predstavili su svoju prezentaciju na ovu temu, a onda su učenici razgovarali o svojim iskustvima.

U nastavku učenici su trebali razgovarati s chatbotom i pronaći rješenje za djevojčicu kojoj nedostaje samopouzdanja da bi nastupila na školskoj priredbi https://mizou.com/preview-bot?ID=8745

Nastavno na ovu aktivnost učenika, učitelji su pisali priču u nastavcima te je tako nastala e-knjiga pod naslovom Per aspera ad astra https://www.storyjumper.com/go/3539vsqs koja je predstavljena i učenicima, a potom su učenici igrli Kahoot kviz.

Učenici su u svibnju crtali i pisali svoje pozitivne afirmacije koje smo objedinili u digitalnoj prezentaciji POZITIVNE AFIRMACIJE.

Učenici su na kraju vrednovali projekt ispunjvanjem upitnika, a učiteljisu na DIGIPADu upisivali informacije i iskustva vezana za provođenje projekta.

Na kraju godine smo se počastili i podijelili certifikate.

Believe you can and you’re halfway there.” –Theodore Roosevelt

Koordinatorica projekta: Tatjana Kristek