Valentinovo u našoj školi

Autor: Sanja Omazić, 14. 2. 2019.

Na današnji dan u cijelom svijetu slavi se ljubav i prijateljstvo. Tom prigodom naši su učenici tijekom tjedna ukrasili panoe škole i pisali topla pisma prijateljima i simpatijama te ih ubacivali u prigodnu kutiju. Pisma su danas podijeljena na veselje mnogih! Ako već niste, uputite lijepu riječ svojim prijateljima, pošaljite toplu poruku i širite ljubav i toplinu oko sebe danas i cijelu godinu. Medijski klub svim učenicima i djelatnicima škole želi sretno Valentinovo! heart

U nastavku pročitajte legendu o svetom Valentinu.

Najpoznatija legenda o nastanku ovog praznika potječe iz Rima.

Još dok je kršćanstvo bilo potpuno nova i mlada religija, živio je svećenik Valentin. Tadašnji car, Klaudije I, naredio je svim vojnicima da se niti slučajno ne smiju ženiti ili zaručivati jer je držao da se vojnici (kao oženjeni ili zaručeni muškarci) neće htjeti boriti u njegovim ratovima, već će radije ostajati kod kuće sa svojim obiteljima. Svi svećenici odlučili su poštovati ovu carevu odluku, pa nisu više htjeli vjenčati vojnike. Međutim, svećenik po imenu Valentin oglušio se na carevu odluku i počeo je potajno održavati vjenčanja svih mladih parova koji su to željeli. Tako je činio sve dok ga vlasti nisu ulovile i bacile u tamnicu, a 14. veljače je pogubljen. Nedugo nakon smrti, narod je Valentina proglasio svecem.

Navodno, i sam običaj slanja čestitki na Valentinovo potječe od svetog Valentina. Tu nalazimo dva različita tumačenja.
Prema prvom sv. Valentin je iz tamnice poslao pismo djevojci u koju je navodno bio zaljubljen. Pismo je potpisao s "tvoj Valentin".
Prema drugom tumačenju, dok je Sv. Valentin bio u zatvoru, ljudi su mu ostavljali skrivene poruke oko njegove tamnice ili ih krijumčarili u ćeliju. Kada bi ih Sv. Valentin pronašao, on bi se molio za osobe koje su ih pisale.

« Svibanj 2024 »

Ovaj mjesec: 1949