Becići kod Vladimira Becića!

Autor: Lea Liović, 15. 3. 2019.

Retrospektivna izložba Vladimira Becića u Klovićevim dvorima

Jedan vikend u veljači 2019. učitelji i osoblje OŠ Vladimira Becića Osijek posjetili su retrospektivnu izložbu slikara Vladimira Becića, jedne od najznačajnijih osoba hrvatske moderne umjetnosti. Autori izložbene koncepcije su prof. dr. sc. Zvonko Maković i kustosica Iva Sudec Andreis.

Od prethodne Becićeve retrospektivne izložbe prošlo je 35 godina, a u posljednjih se desetak godina pojavio čitav niz njegovih nikada pokazanih remek djela koja u bitnoj mjeri, uz novu interpretaciju ovoga opusa, mijenjaju predodžbu o tome slikaru, ali i hrvatskoj modernoj umjetnosti prve polovice prošloga stoljeća.

Vladimir Becić je uz Miroslava Kraljevića, Josipa Račića i Oskara Hermana činio skupinu koja je udarila temelje moderne hrvatske umjetnosti.  „Munchenska četvorka“ poznatiji je naziv ove skupine.

Slikarev opus predstavljen je kronološki, od akademskih godina iz Münchenu, preko ratnih godina do kraja četrdesetih. Uz mrtvu prirodu, portrete i aktove okupljene u tematske blokove, izložba donosi i dokumentarni materijal, fotografije, osobne predmete.

Modeli na izloženim portretima, pa i aktovima bili su mu najdraže osobe – supruga, djeca, unuci, ujak, bliski prijatelji, a mnogi među njima, ponajprije kći Vera Velebit koju je uz suprugu Ljubu i najčešće portretirao, te unuci Vladimir i Duško Velebit i Nena Prpić, pomogli su prilikom rada na izložbi u rekonstrukciji svih važnih događaja, osoba i odnosa.

S velikim interesom smo pogledali  izložbu, a oduševljenje i ponos na ime koje nosi naša škola, nismo skrivali obilazeći bogat opus ovog izvanrednog slikara.

U potpisu: Becići

« Svibanj 2024 »