Mjesec hrvatskog jezika u našoj školi

Autor: Administrator , 22. 3. 2019.

Uspostavom Republike Hrvatske kao samostalne države hrvatski je jezik postao dio nacionalnoga identiteta.
Odlukom Hrvatskoga sabora svake se godine u spomen na Deklaraciju o nazivu i položaju hrvatskoga književnog jezika održavaju Dani hrvatskoga jezika od 11. do 17. ožujka.

Ove godine odlučili smo u knjižnici obilježiti Mjesec hrvatskog jezika na poseban način – NAGRADNOM IGROM! 🙂 Po cijeloj školi su postavljeni QR kodovi koji su pozivali učenike na sudjelovanje u nagradnoj igri. Nagrađeni pobjednici su Borna Amidžić 7.a, Petar Mikolčević 8.b i Roko Tomić 6.a

Zahvaljujemo se svim učenicima na ovako velikom odazivu i zainteresiranosti. Osim što su otkrivali neke njima manje poznate riječi i tako obogatili svoj vokabular, služili su se rječnicima u potrazi za značenjem što je bio i cilj ove nagradne igre.

Opširnije o natječaju možete vidjeti na školskom blogu Krik ili školskom blogu knjižnice.

Jezici su jedan od najjačih instrumenata u očuvanju i razvoju naše materijalne i nematerijalne baštine. Njegovanje materinskoga jezika i briga o njemu važni su jer potiču jače razumijevanje važnosti jezične različitosti i višejezično obrazovanje. S druge pak strane, razvijanje svijesti o jezičnoj i kulturnoj tradiciji nužno jača solidarnost koja se temelji na razumijevanju, snošljivosti i dijalogu.

Nije, nažalost, rijetka pojava da učenici predmet Hrvatski jezik svrstavaju među predmete koje im je teško učiti, koji im nisu pretjerano zanimljivi te njihovo učenje iziskuje poseban napor za svladavanje nastavnog gradiva. Ako ovome dodamo činjenicu da je hrvatski jezik većini učenika u školama materinski jezik, jezik koji bi im trebao biti blizak od najranijeg djetinjstva, ovakvo razmišljanje učenika o učenju hrvatskoga jezika posebno uznemirava. Zbog toga smo na ovaj način skrenuli pozornost na ulogu i važnost koju hrvatski jezik ima u svakodnevnom životu.

« Svibanj 2024 »

Ovaj mjesec: 1949