Autor: Anita Račman, 25. 2. 2021.

#NasiljePrestajeOvdje

Sve su to slušala dvojica mladića, koja su u znak podrške učeniku u ružičastoj majici odmah nakon nastave otišli do lokalne trgovine gdje su kupili 50 ružičastih majica. Svima koje su poznavali su isti dan poslali e mail u kojem pozivaju ostale učenike da svi dođu odjeveni u ružičaste majice. Ono što je uslijedilo ni jedan od njih nije očekivao. Stotine učenika su drugi dan došli obučeni u ružičasto, a kada je to vidio učenik kojega su dan prije radi iste majice zlostavljali – oduševljenje na licu nije mogao sakriti.

Zato smo i mi jučer u školi obilježili ovaj dan i došli u školu u ružičastim majicama. Da svi zajedno pokažemo kako nasilje nije rješenje, nije prihvatljivo, i da ga svi zajedno ne smijemo i nećemo podupirati.

Galeriju fotografija možete pogledati na školskom blogu Krik.

Dragi učenici, poslušajte na trenutak priču o tome kako je nastalo obilježavanje Dana ružičastih majica. Sve je krenulo još 2007. godine u novoj Škotskoj (Kanadi) i to upravo od jedne ružičaste majice, kada je jedan učenik u znak podrške svojoj majci koja je bila bolesna, odlučio obući ružičastu polo majicu, a nije ni slutio što ga čeka u dolasku u školu. Postao je glavna meta nasilnika, počeli su ga verbalno vrijeđati, te su mu prijetili i fizičkim nasiljem.

Zato smo i mi danas u ružičastim majicama. Da svi zajedno pokažemo kako nasilje nije rješenje, nije prihvatljivo, i da ga svi zajedno ne smijemo i nećemo podupirati. Često se međusobno svađamo, provociramo, a da pritom nismo ni svjesni činjenice da smo nekoga povrijedili. Nasilje je postalo prisutno svakodnevno u svim okruženjima, i svi zajedno trebamo reagirati i pomoći školi pa tako i zajednici u razumijevanju i prihvaćanju različitosti koje nas okružuju.

Iskoristite ovaj dan i ispričajte se svima prema kome se niste ponašali primjereno i pošaljite poruku da nasilje nije rješenje! Ovim programom podižemo svijest o problemu vršnjačkog nasilja, velikom problemu među djecom i mladima.

Ružičaste majice, koje su solidarno s dječakom nosili njegovi školski kolege, postale su prepoznatljiv simbol inicijative, i kasnije, međunarodno prepoznate obljetnice. Premda ne nosimo svaki dan ružičastu majicu, svaki dan možemo i trebamo biti primjer ponašanja, pristojni i tolerantni jedni prema drugima. Svi smo različiti, a upravo je to naša posebnost.

Veliko hvala svim djelatnicima, učiteljima, roditeljima i učenicima koji su danas obukli ružičasto, kao znak podrške ideji tolerancije, empatije, prihvaćanja različitosti i razumijevanja.

« Ožujak 2024 »