Europski dan jezika 2021

Autor: Anita Račman, 29. 9. 2021.

I ove godine smo u našoj školi obilježili Dan europskih jezika koji se slavi diljem Europe 26. rujna. Ove godine ovaj se dan obilježava jubilarno, već 20 puta, kako bi se ljudi  svih životnih dobi poticali  što više na učenje stranih jezika.  Vijeće Europe želi promicati bogatu jezičnu i kulturnu raznolikost Europe. A zašto je znanje jezika važno? Za pronalaženje posla, za studiranje, za putovanja, druženja, komunikaciju i još puno toga.

Učenici od 1. do 8. razreda sudjelovali su u različitim aktivnostima i učili riječi na stranim jezicima. Učenici 1. razreda pisali su „Čarobne riječi na europskim jezicima“ te snimili video filmove na stranim jezicima. Učenici 2.razreda povezali su prirodu i društvo, likovnu kulturu, strane jezike i poduzetništvo te su izrađivali bedževe s nazivima stvari i životinja. U 5.a razredu putovali smo svijetom pomoću globusa te učili o glavnim gradovima pojedinih država svijeta koje smo nasumce odabrali, o jezicima koji se tamo govore te kako na tom jeziku reći Volim te! U produženom boravku su učenici 2. razreda snimili video u kojem govore zašto je važno učenje jezika. Učenici 5. i 7. razreda sudjelovali su u eTwinning projektu pod istim nazivom „European Day of Languages“. U sklopu projekta izrađivani su bookmarkeri, posteri o Hrvatskoj, glavnom gradu,  o Osijeku te o važnosti učenja stranih jezika. Razmijenili smo poštu (razglednice i bookmarkere) s partnerskim školama, snimili video o jezicima koje učimo i na kraju smo u ponedjeljak 27. rujna imali video susret s učenicima i učiteljima iz partnerskih škola. Našu školu predtsavljala je učenica 5.a Irena Dinjar. Kao završna aktivnost u projektu slijedi izrada zajedničke e-knjige provedenih aktivnosti.

U ostalim razredima učenicima su prezentirani  jezični vodič Larino jezično putovanje te mobilna aplikacija Jezičnih izazova tajnog agenta koja se može koristiti na mobitelu.

Priloženi dokumenti:
LARINO_JEZICNO_PUTOVANJE.pdf (10.33 MB)